Wprowadzamy BARFa!
ChciaÅ‚byÅ› żywić swojego kociaka zdrowÄ… karmÄ… BARF, ale nie jesteÅ› pewny czy Twój "Niezależny towarzysz" siÄ™ na to zgodzi?
W tej części przedstawiÄ™ Ci dlaczego zmiana diety z "puszkowej" na zdrowego BARFa wymaga czasu, szczegóÅ‚owego planu oraz elastycznoÅ›ci już w trakcie jego wprowadzania w życie. NastÄ™pnie podzielÄ™ siÄ™ swoim doÅ›wiadczeniem i zaproponujÄ™ plan wprowadzania BARFa. Na koÅ„cu bÄ™dziesz mógÅ‚ obliczyć wielkoÅ›ci porcji dla swojego kociaka na każdy tydzieÅ„ programu.
Zmiana diety to duże wydarzenie w życiu kota
(a tym samym i w naszym...)
Dlaczego? Po pierwsze sam fakt zmiany dotyczÄ…cy tak kluczowej sprawy jakÄ… jest wyżywienie jest dla kota dużym obciążeniem psychicznym. Po drugie karma BARF jest wysokoodżywcza, nie zawiera skrobi i wielu innych niepotrzebnych kotu zwiÄ…zków, które niestety sÄ… powszechnie obecne w "puszkowej" karmie. Co wiÄ™cej, ze wzglÄ™du na brak roÅ›linnych wypeÅ‚niaczy w karmie BARF wielkość porcji wzglÄ™dem "puszkowych" karm różni siÄ™ diametralnie (porcja BARFa jest okoÅ‚o dwukrotnie mniejsza). Także ukÅ‚ad pokarmowy kota musi siÄ™ przystosować siÄ™ nie tylko do zmian w skÅ‚adzie pokarmu, ale również do zmiany jego objÄ™toÅ›ci. Zbyt szybkie wprowadzenie BARFa może m.in. doprowadzić do problemów jelitowych, a już na pewno zestresuje niepotrzebnie naszego kociaka.
"Czy mój mruczek zasmakuje w surowej diecie i bÄ™dzie jadÅ‚ z chÄ™ciÄ…?”
Wszystko to co opisaÅ‚am powyżej jest bardzo istotne, ale kwestiÄ… decydujÄ…cÄ… o sukcesie wprowadzenia zdrowej diety BARF jest to „czy naszemu kociakowi zasmakuje BARF i czy bÄ™dzie go jadÅ‚ z chÄ™ciÄ…?”. Co tu dużo pisać – wiÄ™kszość kocich fanów ma za sobÄ… niejednÄ… ciężkÄ… bataliÄ™ ze strajkujÄ…cym mruczkiem (chociaż wtedy to pewnie bardziej „uparte kocisko!” :P). Nie mogÄ™ CiÄ™ zapewnić, że Twój kociak od pierwszego posiÅ‚ku bÄ™dzie pożeraÅ‚ z przyjemnoÅ›ciÄ… BARFa – chociaż tak bywa w okoÅ‚o 10-20% przypadków. Najczęściej jednak kot wymaga, aby smak BARFa byÅ‚ wprowadzany powoli, poprzez mieszanie z dotychczasowÄ… karmÄ…. W ten sposób bÄ™dzie mógÅ‚ doÅ›wiadczyć, że chociaż BARF nie zawiera żadnych sztucznych wzmacniaczy smaku i zapachu to jest również smaczny. WiÄ™cej o tym aspekcie opisaÅ‚am poniżej.
Będę Cię wspierać cały czas
Nie obawiaj się, że mruczek postawi na swoim a Ty zostaniesz z pełnym zamrażalnikiem mięsa. W trakcie wprowadzania BARFa będę Cię wspierać i dzielić się swoim doświadczeniem za każdym razem gdy tylko będziesz tego potrzebował. Wystarczy, że zadzwonisz lub napiszesz.
Już na starcie, wraz z paczuszkÄ… z BARFem przekonasz siÄ™, że to nie sÄ… puste sÅ‚owa. Znajdziesz w niej naturalny przysmak kotów - drożdże browarnicze, których dodatek do karmy może zachÄ™cić kociaka do jedzenia. Ponadto otrzymasz ulotkÄ™ zawierajÄ…cÄ… cenne informacje o wprowadzaniu diety BARF oraz praktyczne porady, dziÄ™ki którym caÅ‚e to przedsiÄ™wziÄ™cie bÄ™dzie miaÅ‚o szczęśliwy finaÅ‚ :-)
4-tygodniowy program
„Wprowadzamy BARFa!"
Z wymienionych powodów zmianÄ™ diety należy przeprowadzić powoli, etapami, tak aby dać kotu czas na przystosowanie siÄ™ i zminimalizować stres zwiÄ…zany z tym procesem. Dlatego też przygotowaÅ‚am 4-tygodniowy program „Wprowadzamy BARFa!”, dziÄ™ki któremu Twój kot zasmakuje w zdrowej karmie a ty bÄ™dziesz mógÅ‚ spać spokojnie wiedzÄ…c, że Twoja pociecha zdrowo siÄ™ odżywia (bo przecież to „ON” zdecydowaÅ‚ siÄ™ przejść na BARFa, a nie jakiÅ› tam czÅ‚owiek go zmusiÅ‚ – nikt kota do niczego nie zmusi).
Założenia programu są proste - z każdym tygodniem zwiększamy udział BARFa względem dotychczasowej karmy. Chociaż każdy kociak jest inny i będzie wymagał swojego tempa wprowadzania zdrowego jedzonka to na początek proponuję następujący schemat. Zaczynamy od 25% udziału BARFa (mieszamy go z 75% dotychczasowej karmy) a następnie wraz z każdym tygodniem zwiększamy o kolejne 25% aż dojdziemy do 100 % w czwartym tygodniu.
Sprawdź jak wygląda plan wprowadzenia BARFa dla Twojego kociaka
JeÅ›li chciaÅ‚byÅ› zobaczyć mógÅ‚by wyglÄ…dać taki schemat wprowadzania BARFa dla Twojego kota to skorzystaj z poniższego kalkulatora. Wystarczy, że wpiszesz wagÄ™ i wiek kociaka. DziÄ™ki temu poznasz orientacyjnÄ… wielkość 25, 50, 75 i 100 % porcji dobowej swojego kota na każdy z czterech kolejnych tygodni wprowadzanie nowej, zdrowej diety.
​
Nie jestem specem od projektowania stron www, dlatego czasami poniższy skrypt "zacina się" - w takim wypadku wystarczy, że odświeżysz stronę.
​
PamiÄ™taj proszÄ™, że sÄ… to wielkoÅ›ci orientacyjne – przecież dobrze wiemy, że każdy kociak jest inny. Ponadto, wielkość porcji zależy od wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci konkretnej mieszanki BARF, a te ustalam wraz z TobÄ… indywidualnie dla każdego kociaka.
Uwaga: wiek wypeÅ‚nij w peÅ‚nych latach (dla dorosÅ‚ych kotów) lub w peÅ‚nych miesiÄ…cach (dla maÅ‚ych kiciusiów).
Informacje:
-
Podany zakres cenowy dotyczy przygotowania BARFa z kurczakiem, indykiem, wieprzowinÄ… i woÅ‚owinÄ…. Ceny innych gatunków miÄ™s ustalam indywidualnie.
-
Dotyczy on przygotowania gotowego do podania, popakowanego na porcje dobowe jedzonka BARF (czyli mięska z pełną suplementacją). Do tej kwoty należy doliczyć jedynie ewentualne koszty przesyłki i zabezpieczenia termicznego (więcej informacji).
Dobrze, znam już schemat wprowadzania BARFa - co teraz? :-)
Wytyczne tego programu mogÄ™ zastosować zarówno w przygotowaniu gotowej do podania karmy jak i sporzÄ…dzeniu przepisu do samodzielnego przygotowania jedzonka. Przejdź na stronÄ™ z wybranÄ… opcjÄ…, aby poznać szczegóÅ‚y.
Więcej informacji o wprowadzaniu zdrowej diety BARF
Karma BARF odwzorowuje naturalny pokarm kotów –zawiera same cenne skÅ‚adniki odżywcze a jednoczeÅ›nie w jej skÅ‚adzie nie ma żadnych szkodliwych dodatków. Dlaczego wiÄ™c przekonanie naszego Futrzaka do tak wysokojakoÅ›ciowej karmy może wymagać czasu?
Powodem jest caÅ‚a gama substancji dodatkowych stosowanych w karmach przemysÅ‚owych. Im gorszy skÅ‚ad karmy tym producent stosuje wiÄ™cej dodatków, aby jego produkt w ogóle przypominaÅ‚ jedzenie zarówno w smaku, zapachu jak i konsystencji. Takie karmy skÅ‚adajÄ… siÄ™ przecież z odpadów miÄ™snych i wypeÅ‚niaczy roÅ›linnych, dlaczego kot w ogóle chce to zjeść?! Stosowane w dużych stężeniach substancje wzmacniajÄ…ce smak i zapach oszukujÄ… jego zmysÅ‚y a w dÅ‚uższym okresie czasu po prostu uzależniajÄ…. Im lepszej jakoÅ›ci karma tym mniej jest nafaszerowana dodatkami, jednak nie jest ich pozbawiona. MiÄ™so z „puszki” nie jest surowe - jest zakonserwowane, ma też wyraźny, „uwodzÄ…cy” zapach, a przecież surowe miÄ™so pachnie bardzo delikatnie.
Dlatego wÅ‚aÅ›nie kot żywiony do tej pory karmÄ… przemysÅ‚owÄ… potrzebuje czasu na odtrucie. Dopiero kiedy jego przeÅ‚adowane kubki smakowe i receptory wÄ™chowe siÄ™ „odetkajÄ…” bÄ™dzie mógÅ‚ poczuć smak i zapach surowego, nieprzetworzonego miÄ™sa.