Gotowa do podania karma BARF
Smakowity i dopasowany do potrzeb żywieniowych Twojego kota posiłek
-
zapewniasz swojemu kotu zdrowy posiłek bez żadnego wysiłku
-
nie musisz zagłębiać się w tajniki BARFa
-
oszczędzasz sporo czasu na planowanie i samodzielne przygotowanie karmy
-
podajesz swojemu kociakowi zdrowe jedzenie bez obaw, że coś nie tak obliczyłeś/przygotowałeś i możesz mu zaszkodzić
-
nie musisz inwestować pieniędzy w zakup suplementów (około 500 zł)
Sposób przygotowania przeze mnie karmy BARF opisałam tutaj.
Czy Twój kociak miał już do czynienia z BARFem?
Jeśli będziesz dopiero wprowadzał BARFa do diety swojego kociaka to zrób to proszę stopniowo, tak aby jego organizm miał czas na przyzwyczajenie się - to bardzo ważne. Zapoznaj się proszę z informacjami, które umieściłam w sekcji "Wprowadzamy BARFa!". Tam również wyliczysz wielkość 25, 50, 75 i 100 % porcji dobowej swojego kota na każdy z czterech kolejnych tygodni wprowadzanie nowej, zdrowej diety.
Koszty przygotowania karmy BARF dla dorosłego kociaka
Informacje:
-
W tabeli podano widełki cenowe pełnego wyżywienia dorosłego kota na dzień (dokładna cena zależy od wybranego gatunku mięska).
-
Dane dotyczą przygotowania gotowego do podania, popakowanego na porcje dobowe jedzonka BARF (czyli mięska z pełną suplementacją). Do tej kwoty należy doliczyć jedynie ewentualne koszty przesyłki i zabezpieczenia termicznego (więcej informacji).
-
Rosnące kociaki jedzą znacznie więcej niż dorosłe osobniki (w przeliczeniu na kg masy ciała), dlatego dla nich obowiązują indywidualne wyliczenia (patrz poniżej)
-
Wielkość porcji indywidualnie dobranej dla Twojego kota obliczysz poniżej.
Oblicz wielkość porcji
Aby wyliczyć wielkość porcji indywidualnie dla Twojego kociaka skorzystaj z poniższego kalkulatora. Wystarczy, że podasz jego wiek i wagę. Jeśli w punkcie 3. wpiszesz liczbę porcji jaką chciał/-abyś zamówić to kalkulator wyliczy potrzebną ilość BARFa oraz poda orientacyjną wycenę.
Nie jestem specem od projektowania stron www, dlatego czasami poniższy skrypt "zacina się" - w takim wypadku wystarczy, że odświeżysz stronę.
Pamiętaj proszę, że są to wielkości orientacyjne – przecież dobrze wiemy, że każdy kociak jest inny. Ponadto, wielkość porcji zależy od właściwości konkretnej mieszanki BARF, a te ustalam wraz z Tobą indywidualnie dla każdego kociaka.
„Jaka malutka jest ta porcja...”
Obliczyłeś porcję i wyszła "dziwnie" mała? Twój kociak je znacznie więcej i często jeszcze mu mało? Boisz się, że Twojemu Mruczkowi to nie wystarczy?
Nie martw się, wyliczona porcja BARF zapewni Twojemu kociakowi wszystko czego potrzebuje, aby być zdrowym i szczęśliwym kociakiem.
Porcja ta zawiera minimalną ilość wody (jest zagęszczona), aby zajmowała jak najmniej miejsca w zamrażalniku. Natomiast koty powinny pić jak najwięcej dlatego koniecznie upewnij się, że dostarczasz odpowiednią ilość wody. W przypadku kotów, które chętnie same piją wodą wystarczy dodać 10 ml wody na każdy kilogram masy ciała, a dla tych, które same nie dopijają - 20 ml.
Wyliczona porcja BARFa spokojnie zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe Twojej pociechy (a jednocześnie nie będzie obciążać jej organizmu dodatkowymi, często szkodliwymi substancjami, które są stosowane w karmach "puszkowych").
Cechy analityczne karmy BARF
Wszystkie parametry karmy BARF dostosowuję za każdym razem indywidualnie dla danego kociaka, a umieszczone tu wyliczenia służą jedynie określeniu przybliżonej porcji dobowej.
Przybliżona wielkość porcji dobowej została obliczona dla karmy BARF o następujących parametrach:
- stała ilość białka na dobę przeliczona na wagę kota (5 g)
- wilgotność na poziomie 73% *
- stosunek ilościowy białka do tłuszczu w granicach 1.4 - 1.7
* BARF powinien zawierać 75% wody. Ja przygotowuję mieszankę z mniejszą ilością wody (73 %) z tego względu, aby karma zajmowała jak najmniej miejsca w zamrażalniku. Koty powinny pić jak najwięcej wody, więc zawsze dodawaj ją do jedzonka.
Co ma wpływ na koszt przygotowania danej mieszanki BARF?
Cena przygotowania danej mieszanki BARF wynika z:
- ilości czasu i energii potrzebnych do przygotowania takiego jedzonka (czyli opracowania przepisu, upolowania odpowiedniego mięska, mielenia, krojenia, dokładnego odważania suplementów, wymieszania oraz porcjowania)
- ceny samego mięsa
oraz
- jego dostępności